pimpinellae_pazurek_s_a.jpg
Noc Biologów - trzecia edycja za nami PDF Drukuj

10 stycznia w godzinach 14.30–23.00 odbyła się trzecia edycja Nocy Biologów. Laboratoria oraz sale wykładowe Wydziału Nauk Biologicznych UWr były otwarte dla wszystkich miłośników biologii (więcej). Na tej popularyzującą naukę imprezie nie zabrakło przedstawicieli Naszego Zakładu, którzy zorganizowali interesujące warsztaty. Informacje o Nocy Biologów publikowały lokalne media, w tym TVP (więcej).

Dalszy ciąg relacji obchodów Zakładowych

Pierwsze z zajęć, cieszące się największym zainteresowaniem, prowadziła studentka ostatniego roku biologii - Angelika Dawidowicz. W barwnej prezentacji przedstawiła specyficzne cechy, ciekawostki z życia, a także problemy związane z hodowlą wybranych egzotycznych stawonogów. Odbył się też pokaz bezpiecznego chwytania ptaszników i skorpionów oraz została zaprezentowana ich postawa agresywna. Uczestnicy mogli również obejrzeć inne żywe gatunki stawonogów, a na pamiątkę wziąć jedną z wylinek prezentowanych pająków.

Kolejne zajęcia przygotowała doktorantka naszego Zakładu - Agnieszka Sala oraz Agata Kiałka z Katedry Bioróżnorodności i Taksonomii Ewolucyjnej. Na wybranych przykładach owadów omówiły rodzaje i funkcje dymorfizmu. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. dlaczego samiec jelonka rogacza ma takie imponujące żuwaczki oraz że nie każda mrówka w gnieździe jest taka sama. Na zakończenie wszyscy słuchacze świetnie poradzili sobie z quizem.

Ostatnie warsztaty prowadziła przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Entomologów - Magdalena Tomalak. Każdy z gimnazjalistów  mógł spróbować swoich sił w przyporządkowaniu wybranych gatunków owadów do odpowiednich rzędów, korzystając z kluczy do oznaczania i mikroskopów stereoskopowych.

Wszystkie zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestników. Łącznie wzięło w nich udział ponad 60 uczniów. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie i udział w warsztatach! Już zapraszamy na przyszłą edycję!

Na kolejnej stronie galeria fotograficzna.