pimpinellae_pygidium_s_2_a.jpg
fot. Emilia Banasiak 2.jpg
Obraz 1391.jpg
Festiwal Nauki w Naszym Zakładzie PDF Drukuj

Od 20 do 25 września 2013 roku już szesnasty raz odbyła się w naszym kraju największa popularnonaukowa impreza. Po raz kolejny Festiwal Nauki, obecnie pod hasłem: „Nauka obywatelem Europy” zaprosił do wspólnego poznawania świata. Wśród organizatorów i osób omawiających konkretne atrakcyjne tematy znaleźli się pracownicy i doktoranci naszego zakładu: dr Aleksandra Kilian, dr Jarosław Kania, mgr Beata Miazga, mgr Radosław Gil oraz studentki II roku Biologii Środowiska - Emilia Banasiak i Joanna Bednarczuk. Nasi przedstawiciele zaangażowali się w przeprowadzenie ciekawych zajęć zarówno na uczelni, jak i w szkołach oraz we wrocławskim „Parku Wiedzy.” Opowiadali o biologii mięczaków żyjących w naszym otoczeniu, zdradzali tajemnice powstawania intrygujących gablot entomologicznych, starali się odpowiedzieć na pytanie „dlaczego komar bzyczy”, zachęcali do budowy domków dla owadów (błonkówek i motyli) oraz przekonywali o konieczności ich ochrony. Z szacunkowych obliczeń wynika, że zaciekawiliśmy prawie 2,5 tysiąca odwiedzających! Dziękujemy słuchaczom i zachęcamy do wspólnej zabawy w przyszłym roku!

Szczegóły poniżej.

20 września 2013 roku w naszym zakładzie odbyły się, realizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, zajęcia pt. „Nie bądź mięczakiem – oznacz to”. Prowadził je doktorant mgr Radosław Gil. Wzięło w nich udział 120 osób z trzech szkół. Słuchacze okazali duże zainteresowanie, zadawali mnóstwo pytań i z przyjemnością dyskutowali na omawiany temat. Cel edukacyjny został osiągnięty, udało się przedstawić mięczaki jako organizmy ciekawe i bardzo zaskakujące.

Tego samego dnia odbyły się zajęcia dra Jarosława Kani pt. „Jak powstaje kolekcja owadów”. W trakcie wykładu i prezentacji prelegent poinformował, w jaki sposób zakłada się kolekcje owadów do celów naukowych i amatorskich. Omówił także metody pozyskiwania owadów w terenie oraz zaprezentował sprzęt do ich zbierania, preparowania, oznaczania i przechowywania. Podczas wykładu pokazał gabloty krajowych i tropikalnych owadów (chrząszcze, motyle, ważki i wiele innych).

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Nauki 21 i 22 września na terenie Parku Staromiejskiego koło Wrocławskiego Teatru Lalek odbył się pokaz pod nazwą „Park Wiedzy”. Wzięli w nim udział: doktorant mgr Radosław Gil i studentki Biologii Środowiska - Emilia Banasiak i Joanna Bednarczuk. Tematem pokazu wystawy były „Owady potrzebne i pożyteczne”. Zainteresowanym przybliżono kwestie związane z domkami dla owadów i kwitnącymi roślinami, które je przyciągają oraz zaprezentowano żywe osobniki - między innymi szarańcze - jako przykład owadów roślinożernych, mających w niektórych częściach świata ważne znaczenie gospodarcze. Dodatkową atrakcję stanowiły patyczaki (straszyki australijskie), karaczany i świerszcze, gdyż są to owady które można hodować w domu. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba odwiedzających. Z szacunkowych wyliczeń wynika, że to stoisko w ciągu dwóch dni odwiedziło blisko dwa tysiące osób, w tym w większości dzieci i młodzież.

„Dlaczego komar bzyczy?” Odpowiedź na to i inne pytania poznali uczniowie, którzy wzięli udział w warsztatach zrealizowanych w naszym zakładzie przez dr Aleksandrę Kilian i doktorantkę mgr Beatę Miazgę. Półtoragodzinne warsztaty, które odbyły się 24 września 2013 roku, były przeznaczone dla uczniów ze szkół podstawowych. Ich celem było zapoznanie uczestników z niezwykle różnorodnym, kolorowym i zagadkowym światem skrzydlatych owadów. Podczas pierwszej, teoretycznej części młodzi kandydaci na naukowców wspólnie z prowadzącymi szukali odpowiedzi na pytanie o powody bzyczenia komara. Druga część zajęć już w całości należała do naszych słuchaczy. Wspólnie z prowadzącymi wypreparowali i przygotowali preparaty ze skrzydeł wybranych owadów, obejrzeli pod binokularem i mikroskopem dziesiątki owadów oraz przyjrzeli się hodowanym w naszym zakładzie bezkręgowcom. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zapewne obudziły w uczniach chęć pogłębiania wiedzy o owadach.

W imieniu wszystkich organizatorów dziękujemy uczestnikom za liczne przybycie, wspaniałą atmosferę, aktywność i niezwykłe zaangażowanie w zajęcia!

Zapraszamy do obejrzenia galerii na następnej stronie.